The Star - News, views and advertising of the Grand Coulee Dam Area

Coulee Medical Center ER and Walk-In Care

Raiders hold their own in track/field

 


The Lake Roosevelt Raider track team competed in Bridgeport and Royal City this past week and is competing at the sub-district event in Manson today.

The Raiders competed in Bridgeport on May 1.

“Raiders continued to improve in 1B/2B competition,” Head Coach Lori Adkins said.

Senior Keianna Vera placed third in the javelin event, throwing for a distance of 91 feet, three inches.

Royal City hosted the Ron Vanderhold Invitational on May 4.

“Raiders held their own against much larger schools,” Adkins said. “Even with tough competition, we added personal records, participated in finals, and scored points.”

The Raiders travel to Manson today, May 9, for the sub-district competition, which starts at 3:30 p.m.

Bridgeport Invite

Mens Results

Place Grade Name Time/

Distance

100 Meters

9. 11 Steven Flowers 12.11a PR

14. 12 Elijah Harris 12.29a

16. 10 Traey Clark 12.32a SR

19. 10 Devon Hobrecht 12.43a

24. 12 Lucas Bird 12.79a

27. 9 Josh Flowers 12.92a PR

200 Meters

13. 10 Traey Clark 25.36a

22. 10 Devon Hobrecht 25.91a

400 Meters

4. 10 Traey Clark 59.31a

13. 9 Tyler Palmer 1:07.80a PR

800 Meters

9. 10 Soarin’ Marchand 2:35.14a

1600 Meters

9. 10 Kyle Edmo 5:03.56a

14. 10 Soarin’ Marchand 5:21.48a

25. 10 Daniel Aguinaga 6:20.42a

26. 10 Conner Batten 6:24.48a

110m Hurdles - 39”

6. 11 Steven Flowers 19.56a PR

300m Hurdles - 36”

11. 10 Soarin’ Marchand 50.15a

4x100 Relay

3. Relay Team 46.94a

Shot Put - 12lb

2. 11 Steven Flowers 46’01.00

6. 9 Josh Flowers 35’03.00

10. 9 Sherwin Vargas 32’11.00

14. 9 T. Saulque 31’11.00

18. 11 Bradley Long 31’01.00

Discus - 1.6kg

5. 11 Bradley Long 102’10.00 PR

7. 9 T. Saulque 101’00.00 PR

27. 10 Conner Batten 61’09.00

33. 9 Tyler Palmer 52’07.00

Javelin - 800g

9. 12 Lucas Bird 112’03.00

11. 11 Bradley Long 111’00.00

26. 9 T. Saulque 71’10.00

High Jump

4. 12 Elijah Harris 5’4.00

Long Jump

6. 12 Elijah Harris 18’00.00

12. 10 Devon Hobrecht 16’10.00 PR

Triple Jump

7. 12 Lucas Bird 34’07.50

Womens Results

Place Grade Name Time/

Distance

100 Meters

13. 10 Anya Wendt 14.41a PR

25. 9 Abby Murray 15.40a

27. 11 Taylor Holeman 15.47a

28. 10 Sidney Dick 15.98a PR

200 Meters

10. 10 Anya Wendt 30.64a

11. 9 Bryn Chaffee 30.73a

16. 11 Addison Hansen 31.72a PR

22. 9 Abby Murray 33.20a

24. 11 Taylor Holeman 34.16a

800 Meters

9. 9 Blossom Armstrong 3:06.49a

3200 Meters

5. 9 Blossom Armstrong 15:34.50a

100m Hurdles - 33”

6. 11 Addison Hansen 18.84a PR

4x100 Relay

7. Relay Team 58.48a

4x200 Relay

8. Relay Team 2:04.39a

Shot Put - 4kg

19. 10 L.Richardson 23’06.00 PR

25. 9 Chelsea Dudley 22’03.00

28. 10 Sidney Dick 20’07.00

30. 9 Sophie Kuiper 20’02.00

Discus - 1kg

21. 10 L. Richardson 63’07.00

38. 9 Sophie Kuiper 41’09.00

Javelin - 600g

3. 12 Keianna Vera 91’03.00

4. 11 Addison Hansen 87’09.00

19. 10 L. Richardson 46’07.00

High Jump

6. 11 Addison Hansen 4’4.00 PR

Long Jump

7. 10 Megan Abel 12’11.00

13. 9 Bryn Chaffee 12’00.00

23. 9 Abby Murray 10’02.00

Royal City Event

Mens Results

Place Grade Name Time/

Distance

100 Meters

21. 11 Steven Flowers 12.31a

29. 12 Elijah Harris 12.54a

200 Meters

23. 10 Traey Clark 25.05a SR

30. 10 Devon Hobrecht 25.90a

400 Meters

13. 10 Traey Clark 57.48a

800 Meters

15. 10 Soarin’ Marchand 2:21.76a

27. 10 Daniel Aguinaga 2:47.03a PR

1600 Meters

10. 10 Kyle Edmo 5:06.78a

31. 10 Conner Batten 6:23.25a

3200 Meters

7. 10 S. Marchand 11:24.72apr

300m Hurdles - 36”

22. 10 S. Marchand 49.94a

4x100 Relay

11. Devon Hobrecht, Traey Clark,

Elijah Harris, Steven Flowers 47.52a

Shot Put - 12lb

3. 11 Steven Flowers 47-10.50 PR

21. 9 Josh Flowers 37-02.50

Javelin - 800g

23. 12 Lucas Bird 120-04 PR

25. 11 Bradley Long 119-10 PR

Long Jump

22. 12 Elijah Harris 16-09.25

28. 10 Devon Hobrecht 16-03.00

Triple Jump

11. 12 Lucas Bird 34-06.00

Womens Results

Place Grade Name Time/

Distance

100 Meters

25. 10 Anya Wendt 14.75a

32. 11 Taylor Holeman 15.38a

200 Meters

23. 10 Anya Wendt 30.32a PR

27. 11 Addison Hansen 31.98a

800 Meters

23. 9 B. Armstrong 2:58.54a PR

1600 Meters

22. 9 B. Armstrong 7:00.44a

23. 9 K. Aguinaga 7:11.41a

100m Hurdles - 33”

12. 11 Addison Hansen 19.42a

Discus - 1kg

23. 10 L. Richardson 75-07.50 PR

Javelin - 600g

15. 12 Keianna Vera 88-10

21. 11 Addison Hansen 84-09

High Jump

12. 11 Addison Hansen 4-00.00

Long Jump

19. 10 Megan Abel 13-01.50

30. 9 Abby Murray 11-09.00 PR

Triple Jump

21. 12 Keianna Vera 24-08.00

You might be interested in:
 

Reader Comments
(0)