The Star - News, views and advertising of the Grand Coulee Dam Area

Coulee Medical Center ER and Walk-In Care

Raiders find strengths at Oroville meet

 

Keianna Vera hands off to Anya Wendt during the 4x200 relay at Oroville. - Al Camp, Omak Chronicle photo

The Lake Roosevelt track & field team had their first meet of the season at the Oroville Invite on Saturday, with a couple of Raiders placing first in their events.

"It was a great first outing. Our athletes' strength areas are emerging," remarked Head Coach Lori Adkins.

Raider Steven Flowers placed first in the shot put event with a distance of 42, feet 3 inches. Flowers also excelled in the long jump, where he placed third with a distance of 17 feet, 10.5 inches.

Addison Hansen placed first in the javelin with a distance of 104 feet, 10 inches. Fellow Raider Keianna Vera placed third in the javelin, with a throw of 91 feet, one inch.

Caleb Moore was another high placer for the Raiders, taking second in the 800-meter event with a time of 2 minutes, 21.88 seconds.

The track & field team's next event is the Ray Cross Invitational in Ephrata at 10:30 a.m. this Saturday, March 24.

Place Grade Name Time/Distance

Boys'

100 Meters

19. 10 Devon Hobrecht 12.85 PR

22. 12 Lucas Bird 12.90 PR

32. 9 Tyler Palmer 14.80 PR

200 Meters

16. 10 Devon Hobrecht 26.87 PR

23. Josh Flowers 28.37 PR

400 Meters

16. 9 Tyler Palmer 1:11.84 PR

800 Meters

2. 9 Caleb Moore 2:21.88 PR

1600 Meters

8. 10 Kyle Edmo 5:23.42 SR

10. 10 Soarin Marchand 5:29.09 PR

21. 10 Conner Batten 6:02.86 PR

3200 Meters

5. 10 Kyle Edmo 12:00.84 SR

6. 10 Soarin Marchand 12:10.15 PR

4x100 Relay

6. Traey Clark, Lucas Bird, Steven Flowers, Kyle Edmo 49.46a

4x400 Relay

7. Kyle Edmo, Soarin Marchand, Traey Clark, Conner Batten 4:12.82a

Shot Put - 12lb

1. 11 Steven Flowers 42-03.00 PR

10. 9 Josh Flowers 31-05.00 PR

13. 9 Sherwin Vargas 30-06.50 PR

17. 11 Bradley Long 29-02.00 PR

Discus - 1.6kg

14. 11 Bradley Long 79-07 PR

17. 9 Sherwin Vargas 72-11 PR

18. 9 Josh Flowers 72-07 PR

Javelin - 800g

9. 11 Bradley Long 99-11 PR

11. 9 Caleb Moore 93-05 PR

15. 12 Lucas Bird 90-01 PR

Pole Vault

3. 12 Lucas Bird 7-00.00 PR

Long Jump

3. 11 Steven Flowers 17-10.50 PR

17. 10 Devon Hobrecht 13-10.00 PR

21. 11 Mason Hobrecht 10-01.00 PR

Girls'

100 Meters

13. 9 Bryn Chaffee 15.29a PR

17. 10 Anya Wendt 15.58a PR

19. 11 Taylor Holeman 15.65a PR

200 Meters

16. 9 Bryn Chaffee 32.66a PR

18. 10 Anya Wendt 33.34a PR

1600 Meters

7. 9 Blossom Armstrong 7:27.33a PR

8. 9 Keryssa Aguinaga 7:34.66a PR

3200 Meters

5. 9 Blossom Armstrong 16:16.63a PR

100m Hurdles - 33"

5. 11 Addison Hansen 19.52a PR

11. 10 Sidney Dick 24.87a SR

4x200 Relay

5. Keianna Vera, Addison Hansen, Bryn Chaffee, Anya Wendt 2:05.63a

Shot Put - 4kg

20. 10 LorRinda Richardson 20-08.00 PR

21. 9 Chelsea Dudley 20-07.50 PR

25. 10 Sidney Dick 17-10.00 PR

Discus - 1kg

17. 9 Chelsea Dudley 58-08 PR

19. 10 LorRinda Richardson 56-06 PR

Javelin - 600g Varsity - Finals x

1. 11 Addison Hansen 104-10 PR

3. 12 Keianna Vera 91-01 SR

Long Jump

11. 9 Bryn Chaffee 12-09.50 PR

14. 12 Keianna Vera 12-02.00 SR

You might be interested in:
 

Reader Comments
(0)

 
 
Rendered 10/04/2019 20:08