The Star - News, views and advertising of the Grand Coulee Dam Area

Coulee Medical Center ER and Walk-In Care

Tournament results

 


2016 Nespelem All Indian Basketball Tournament

The Nespelem All Indian Basketball Tournament was held February 13 and 14.

32 Teams competed in four brackets: Young Men, Women, 35 and over, and 50 and over. This year was the largest All Indian Basketball Tournament in the Nespelem and Grand Coulee Dam area.

The following represents how the teams placed, the tournament all stars, MVPs, Mr./Ms. Hustle, Most Points in one game, Most Threes in one game, tournament sponsors, and recognition of assistance.

Team Places Team Places

35 and Over 50 and Over

1st Place Lapwai 1st Place Cayuse Legends

2nd Place Creek Mobb 2nd Place North Dakota Warriors

3rd Place Descendents 3rd Place Omak

4th Place CDA 4th Place CDA

All Stars 35 and Over All Stars 50 and Over

1. Ed Wolfe Jr - CDA 1. Tim Dickerson - CDA

2. Doug Sobotta - Lapwai 2. Roy - Omak

3. Duane Garvais - Suquamish 3. Vernon Diggs - Omak

4. Dewey Pierce Jr - Yakama 4. Roman - BlackWolf

5. Preston Meanus - WarmSprings 5. Kendall Old Horn - ND Warriors

6. Uriah Palmanteer - DWS 6. Gene Jones - Suquamish

7. Swede Albert - Descendents 7. Tex Hall - North Dakota Warriors

8. Brian Condon - Creek Mobb 8. Josh Leighton - Cayuse Legends

9. JR Camel - Lapwai 9. Duane Garvais - Cayuse Legends

10. Dave Meyers - Abe’s Wrecking Crew 10. Bob Sobotta - Cayuse Legends

Other Awards Other Awards

MVP - Curt Schwamp MVP - Buck Jones

Mr. Hustle - Leroy Courville Mr. Hustle - Dennis Archambault

Most Points - Leroy Courville Most Points - Bob Hahn

Most 3’s - Doug Sobotta Most 3’s - Bob Hahn

Team Places Team Places

Young Men’s Young Women’s

1st Place NW Connection 1st Place Pakootas for Congress

2nd Place The Team to Beat 2nd Place All Nations

3rd Place Savages 3rd Place Lapwai

4th Place Suquamish 4th Place PNW

All Stars All Stars

1. Julian Bronson - NiiMiiPuu 1. Alison Chandler - Suquamish

2. Amelio Banuelos - Suquamish 2. Chantel Greene - Lapwai

3. Cotey Reuben - Savages 3. Leionah Scott - 4 Tipis

4. Bobby Parrish - Lapwai 4. Olivia Ho - PNW

5. Ed Running Rabbit - TTTB 5. Leeann Waters - Best Deals

6. Kyle Stensgar - NW Chiefs 6. Miranda Salas

7. Brandon Kohler - TTTB 7. Eva Green - All Nations

8. Howard Walker - NW Connection 8. Shakayla Whitecow - All Nations

9. Colton Peone - Legend Airy 9. Meika Heath - PFC

10. Ed Wolfe - Savages 10. Riley Holsinger - PFC

Other Awards Other Awards

MVP - Aaron Antoine MVP - Chenise Peone

Mr. Hustle - Brandon Kohler Ms. Hustle - Deserae

Most Points - Aaron Antoine Most Points - Andrea Depaola

Most 3’s - Brandon Kohler Most 3’s - Katie Brisbois

Thanks to Tournament Sponsors for your generous donations and support:

High Dam Tavern Coulee Dam Casino Bird’s Auto Body

Colville Tribe GC Center Lodge Sandra Lafountaine

Francis Nason Nancy Johnson Andy Joseph, Jr.

Taylor Woodstone Coulee House Larry Jordan

Enid Wippel Farmers Inc. Glo Simpson

Val Palmer Flo’s Cafe Marita Jordan

Billy Nicholson Junior Desautel Soy Redthunder

Melody Cafe Electric City Bar & Grill Banks Lake Pub

Special thanks to the tournament committee and the many volunteers for all their great help:

Shelly Davis Deidre Williams Jason Whalawitsa

Francis Nason Ken Edmo Grace Ferguson

Alex Boyd Larry Jordan Tracy Otis

Virginia Lezard Laura Myrick Brenda Schmidt

Raynee St. Pierre Shirley Wak Wak Janice Dick

Venus St. Martin Val Palmer Victoria Stanger

You might be interested in:
 

Reader Comments
(0)

 
 
Rendered 09/23/2018 07:33