The Star - News, views and advertising of the Grand Coulee Dam Area

 
Coulee Medical Center ER and Walk-In Care
 

Nespelem 2013 All Indian Basketball Tournament results

 

Ken Stanger, Bob Cody, and Merle Smith display the honorary shirts presented to them as “Legends of the Hardwoods” at the Nespelem All Indian Basketball Tournament Feb. 16-17. — submitted photo

The Nespelem All Indian Basketball Tournament was held February 16-17, 2013. This year we had 33 Teams competing in (4) brackets: Young Men, Women, 35 and over, and 50 and over bracket. This year was the largest All Indian Basketball Tournament in the Nespelem and Grand Coulee Dam area.

The following represents how the teams placed, the tournament all stars, MVP’s, Mr./Ms. Hustle’s, Most Points in (1) game, Most (3) in one game, tournament sponsors, and recognition of assistance.

Team Places:

35 and Over 50 and Over

1st Place Lapwa 1st Place Cayuse Warriors

2nd Place TNT 2nd Place North Dakota Warriors

3rd Place Descendents 3rd Place Intertribal

4th Place Suquamish 4th Place Coulee Dam

All Stars 35 and Over All Stars 50 and Over

1. Robert Van Pelt-MISH 1. Tracy Otis-Suquamish

2. Justin Jacobs-Yakama 2. Zane Yates-Palouse Country Boys

3. Riel Padron-Suquamish 3. Duane Johnson-Womer and Assoc.

4. Justin-Swinomish 4. Mike Tulee-Coulee Dam

5. Brent Jordan-Eagle Strikes 5. Merle Smith-Coulee Dam

6. Joel Holliday-Warm Springs 6. Tony Stanger-Coulee Dam

7. Brett Marchand-Descendents 7. Tex Hall-North Dakota Warriors

8. Don Jones-TNT 8. Tom Yallup-Palouse Country Boys

9. Greg Jose-Lapwai 9. Mervin Packineau-N. D. Warriors

10. Jack Yearout-Lapwai 10. John Lamebull-Intertribal

11. Joe Pakootas-Cayuse Warriors

35 and Over 50 and Over

MVP-Scott Williams MVP-Scott Williams

Mr. Hustle-Abe Yearout Mr. Hustle-Mervin Packineau

Most Points-Brian Condon Most Points-Scott Williams

Most 3’s-Jonathan Takes Enemy Most 3’s-Bob Hahn

Young Men’s Women’s:

1st Place: Cayuse Warriors 1st Place: ELE

2nd Place: Warm Springs 2nd Place: All Nations

3rd Place: Descendents 3rd Place: Lady Outlaws

4th Place: Nespelem 4th Place: Victorious Secret

All Stars: All Stars:

1. Kyle Stensgar-Thunderstruck 1. Samantha Salas-Suquamish

2. Aaron Lawrence-Suquamish 2. Niqua Ali-Does Before Bros

3. Coby Dick-Nespelem 3. Serena Condon-Kick Rocks

4. Nick Barnaby-Colville Warrior 4. Naomi Boesel-Victorious Secrets

5. Ed Wolfe jr.-Nespelem 5. Chelsea Pakootas-ELE

6. Neil Johnson-Intertribal 6. Sheena Strom-Lady Outlaws

7. Magic Smith-Descendents 7. Shelby Strom-Lady Outlaws

8. Leighton Pennington-Warm Springs 8. Daryl Conko-All Nations

9. David Maddock-Da Boyz 9. Carla Torosian-All Nations

10. Don Jones-Da Boyz 10. Roweena St. Pierre-ELE

MVP-Chris Jones MVP-Shoshannah Jordan

Mr. Hustle-Robert Main Ms. Hustle-Chanel Ford

Most Points-Leighton Pennington Most Points-Myrna Cloud

Most 3’s-Coby Dick Most 3’s-Michelle Mulligan

 

Reader Comments

(0)